top of page

Acerca de

Zrobić sobie przerwę

Dlaczego Twój pies pokocha
DOGTREKKING ?

Czy Twój pies jest szczęśliwy ?

Łatwo to sprawdzić !

Na dobrostan zwierząt, a w tym oczywiście naszych psiaków składa się 5 czynników. 

Po pierwsze. Wolność od głodu i pragnienia. Tu zapewne radzisz sobie doskonale i możesz śmiało ten punkt odznaczyć :)

Po drugie. Wolność od bólu, ran, chorób itp. Jestem przekonana, że robisz wszystko, aby Twój pupil był w jak najlepszej formie i jest pod opieka lekarza weterynarii.

Po trzecie. Wolność od dyskomfortu. Zapewne Twój pies śpi w wygodnym legowisku, albo nawet w Twoim łóżku. Jest mu cieplutko i mięciutko. Odznaczamy!

Po czwarte. Wolność od strachu i stresu

Po piąte. Wolność realizacji naturalnych zachowań. 

Punkt czwarty i punkt piąty są znacznie trudniejsze do zrealizowania z wielu powodów. Nie zawsze mamy możliwość zapewnienia psu możliwości: 

- tropienia

- obserwacji

- skradania się

- pogoni

- chwytania

- zabicia

- rozszarpania

- zjedzenia,

bo tak właśnie wygląda łańcuch łowiecki naszych psów. Z kolei brak możliwości realizacji łańcucha łowieckiego przyczynia się do generowania strachu i stresu. Nadmierne pilnowanie "gniazda", agresja na tle lękowym, lęk separacyjny, smutek, depresja- znasz któreś z nich ?  To efekt braku zapewnienia psu wolności realizacji naturalnych zachowań.

 

Łatwo mówić,  trudniej zrobić 

Nie do końca. Jest banalnie prosty sposób na realizację całego wachlarza łańcucha łowieckiego podczas jednej aktywności, co więcej aktywność tę może realizować większość psów. Mao tego-  aktywność, która jest ogromną przyjemnością dla całej rodziny!

Dlaczego ? Ponieważ:

-imituje polowanie- pies spokojnie eksploruje teren 

-wysiłek jakiemu poddawany jest organizm jest długotrwały, ale mało intensywny- czyli taki jakiemu podlegałby w naturalnych warunkach

- pies przebywa w naturalnym środowisku, ciągle zmieniające się elementy otoczenia dostarczają bodźców, dzięki którym stymulowany jest jego mózg- wydzielanie dopaminy

- daje możliwość współpracy w grupie 

- przebywanie w lesie czy innym "dzikim" środowisku, aktywuje wszystkie zmysły psa

- następuje aktywacja wrodzonych instynktów jak np. reagowanie zaniepokojeniem lub ucieczką na innego drapieżnika. 

 

Dogtrekking rekreacyjny

Bo o nim właśnie mowa. Obok dogtrekkingu sportowego, czyli sportu którego celem jest osiągnięcie jak najlepszego wyniku istnieje znacznie przyjemniejsza odmiana dogtrekkingu-  rekreacyjny.

Dog trekking rekreacyjny to przede wszystkim sposób na wspólne spędzanie czasu na łonie natury, podziwianie widoków, wspólne pikniki,  wędrówka z psem, który przypięty jest do właściciela linką.

 

Ogromne korzyści

Oprócz zapewnienia właściwej porcji ruchu, Tobie i Twojemu psu. Dogtrekking rekreacyjny daje możliwość lepszego poznania siebie nawzajem, nauczenia się komunikacji i nawiązanie więzi. Sprawia, że Twój przyjaciel jest szczęśliwy, bo zapewniasz mu wszystko czego potrzebuje i szanujesz fakt, że pomimo udomowienia nadal jest przede wszystkim drapieżnikiem. 

 

 

Dla jakich ras ?

Zdecydowana większość psów poradzi sobie z tą dyscypliną, wyjątki to:

- psy o zbyt wydłużonym tułowiu jak np. jamnik czy Basset Hound

- wszystkie rasy brachycefaliczne (krótka kufa, kwadratowa czaszka z wąskim tułowiem i spłaszczonym pyskiem) np. buldog francuski, buldogi angielskie, boksery, Shih tzu

-rasy psów olbrzymich o wadze powyżej 45 kg i małych do 10 kg

- psy z dużą nadwagą lub z problemami zdrowotnymi

 

Jak zacząć Waszą wielką przygodę z Dogtrekkingiem rekreacyjnym ?

Na początek najlepiej zaufać specjalistom, nauczyć się podstaw, a przede wszystkim zasad bezpieczeństwa. Jesteśmy pierwszym w Polsce  Górskim Ośrodek specjalizujący się w Dogtrekkingu rekreacyjnym. Lokalizacja nieprzypadkowa: Park Narodowy Gór Stołowych. Czyli Park najbardziej przyjazny psom, a tym samym dogrtrekkingowi,

Przez przyjazdem odrabiasz pracę domową, uczysz się teorii z udostępnionych przeznas materiałów (technika, bezpieczeństwo, sprzęt, motywacja, pierwsze kroki)  Podczas minimum 4 dniowego pobytu otrzymujesz dostęp do wirtualnego planera wypraw dogtrekkingowych, który będzie Twoim przewodnikiem po polskich i czeskich Górach Stołowych. Więcej szczegółów   tutaj

bottom of page